top of page
  • Black Instagram Icon
Search

A Holdlovag forgatása során alkalmozott egyéb környezettudatos megoldások

  • Writer: Blair Barnette
    Blair Barnette
  • Oct 15, 2023
  • 3 min read

A kulisszák mögött: Környezettudatos filmgyártás a Marvel “Holdlovag” sorozatának kapcsán


A Disney +-on látható Marvel sorozat, a Holdlovag (Moon Knight) az MCU dinamikus új tagjaként páratlan tehetségeket vonultatott fel mind a kamerák előtt és mögött, nem is beszélve az első vegán szuperhősről főszerepben! Mi több, a Holdlovag készítésekor kialakítottak egy olyan részleget, amely kifejezetten a környezettudatos gyártásért volt felelős, ezzel biztosítva azt, hogy valódi változás történjen a filmiparban a környezetbarát gyakorlatokat illetően, külön hangsúlyt fektetve a külső helyszínekre.


A Sustainability Department munkáját a helyi illetőségű GreenEyes Production konzultációs cég irányította, amely a teljes produkció környezetvédelmi gondnokaként működött, és három öko-produkciós asszisztenssel dolgoztak együtt. A csapat a filmgyártás minden fázisát figyelemmel kísérte, és gondos munkájának és a stáb támogatásának köszönhetően a produkció környezetre való negatív hatása jelentős mértékben csökkent, amit innovatív újrahasznosítási és komposztálási sémák bevezetésével, valamint az üzemanyaghasználat és kibocsátás új technológiáknak köszönhető csökkentésével értek el, emellett pedig a szerződéses partnereket és beszállítókat is felkérték, hogy az általánosan használt áruk helyett környezettudatos termékeket biztosítsanak. A produkció egyik legkiemelkedőbb teljesítményének számít, hogy az étkeztetésnél az egyszer használatos műanyag dobozokat és evőeszközöket komposztálható alternatívákra váltották, miután sikerült megállapodniuk olyan komposztáló cégekkel, amelyek átvették ezeket. A COVID szabályozás értelmében ugyanis az újrahasználható tányérokat nem engedélyezték. A használt tartóedényeket összegyűjtötték és egy helyi komposztáló üzembe szállították, ahol feldolgozás után csaknem 10 tonnányi trágya került előállításra, elkerülvén ezzel, hogy a hulladék a szemétégetőkben végezze.


Emellett fontos megemlíteni a produkció központosított hulladékkezelő rendszerét, amely a teljes forgatás alatt használatban volt. Egy ideiglenes “hulladéktelep” került létrehozásra a stúdióban, ahol az újrahasznosítható és egyéb szemét összegyűjtésre és kiválogatásra került, a munkát végző cég pedig egy hajléktalanokat foglalkoztató és számukra tréningprogramokat biztosító vállalkozás volt. Ez a megoldás segítette a produkciót abban, hogy maximalizálják az újrahasznosítható hulladék mennyiségét, elkerülvén ezzel a szemétégető-művekre való túlzott támaszkodást, ugyanakkor segítvén a helyi munkaerő-tréning programokat is. Mi több, még a költségeket is csökkentették ezzel. Mindent összevéve, 23 tonnányi hulladékot sikerült újrahasznosítani ahelyett, hogy a szemétégetőbe küldték volna.

A produkció számos nehézségbe ütközött az energiamenedzsment és üzemanyaghasználat területén, ugyanis az alternatív lehetőségek rendkívül korlátozottak voltak a show kelet-európai külső helyszínein. A Sustainability Department ennek ellenére mindent elkövetett, hogy kreatív megoldásokat találjon az üzemanyaghasználat csökkentésére, például az Angliából beszállított, akkumulátorral működő elektromos generátorok biztosításával és a stábtagok azok használatára irányuló tréningjével. A csapat örömmel fogadta a teljes csendben és kibocsátásmentesen működő generátorokat, amelyek segítségével kevésbé kellett a dízelolajra hagyatkozni a külső helyszíneken.

A Sustainability Department a díszleteknek helyet adó stúdióban lelkes partnerre talált. A műtermekben egy közeli égetőmű újrahasznosított hőjével dolgoztak, így csökkent a földgáz-felhasználás mértéke. Amellett, hogy a stúdió helyet biztosított a produkció ideiglenes hulladéktelepének, a Madarak és Fák Napján engedélyt adtak arra, hogy a egy szimbolikus cseresznyefát ültessenek a forgatás során keletkezett hulladékból előállított komposzt felhasználásával. Mostanra már a stúdió is beszerzett akkumulátorral működő elektromos generátorokat, amelyek így más helyi produkciók rendelkezésére is állnak majd a jövőben.

A Holdlovag forgatása során alkalmozott egyéb környezettudatos megoldások:


  • 50 nagy nílusi pálma és egyéb növények adományozása egy állatkert és helyi kórházak részére

  • Használt főzőolaj és konyhai hulladék összegyűjtése, majd annak újrafeldolgozása (biogázként) illetve elszállítása tanyasi állatok részére, szeméttelepre való küldés helyett

  • Az egyszer használatos műanyag termékek mennyiségének csökkentése:

  • ‘Hozd a saját palackod!’ rendszer bevezetése. Akiknek nem volt otthon ilyen, azok számára biztosítottak összecsukható palackot a stúdióban

  • Szenzoros és pedálos víztárolók biztosítása az irodákban, műhelyekben és műtermekben, hogy az újrafelhasználható palackok feltöltésére legyen higiénikus lehetőség

  • Rendszeres hírlevelek kiküldése a stábtagok részére, amelyben beszámoltak a legújabb környezettudatos kezdeményezésekről és oktató jellegű és hasonló tevékenyégre inspiráló közös játokokra is sor került.

  • Bambusz alapú papírtörlők és wc papír használata a trailerekben

  • A díszletekben 70 %-ban LED világítást használtak

A Holdlovag gyártása közben foganasított környezettudatos módszerek hatása sokáig érezhető lesz, ami nagyban segíti majd a helyi produkciók munkáját is a jövőben. A Disney minden produkciója elkötelezett marad a környezetbarát megoldások mellett, és szeretné felhívni a teljes szórakoztatóipar figyelmét a bolygónk felé való kollektív felelősségünkre és a szükséges lépések megtételére.



 
 
 

Comments


© 2023 Filmes Tervezö Koalíció . All rights reserved.  Minden jog fenntartva. 

bottom of page